Steam Hacklendi mi?

Yıldırım Yiğit

Steam dün gece kafayı yedi. Kış indirimleri sırasında gerçekleşen olayda bir çok insanın kişisel bilgilerinin bir kısmı ortaya çıktı.

25.12.2015 saat 22:00 sırasında başlayan olayda bir çok insan kendi hesaplarına giriş yapmak için girdikleri steam‘e karşılarında başka insanların hesaplarını buldular. Satın alma kısmına girdiğinizde farklı dil seçenekleri ile karşılaşıyordunuz. Bir Rusça, bir Almanca olan steam kelimenin tam manası ile kafayı yedi. Anlık kullanıcı sayısı o an 9 milyon olan platformda oyuncular çıldırdı.

25-aralik-steam-hack-saldirisi-640x400

Olayın sebebi nedir ?

Steam üzerinden bir saldırı yok. Herhangi bir gurup steam’e saldırı düzenlememiş. Yaşanan problem cache problemi. Biraz açacak olursak, Steam üzerine yaptığınız hareketleriniz cache‘e atılır ve aynı hareketleri bir daha yaparsanız bu cache kısmından yaparsınız ve daha hızlı bir erişim sağlayabilirsiniz. Örneğin steam’ı Türkçe kullanıyorsunuz ve 5 dakika sonra bir daha steame girdiğinizde, steam’ı Türkçe buluyorsunuz. Bunun sebebi önceden girdiğinizde ön bellek’e alınan bilgiler. Yaşanan problem tam olarak’ta bu. Siz dün gece steam hesabınıza girdiğinizde başka oyuncuların ön bellek(cache) dosyalarına eriştiniz ve onların, kredi kartlarının son 4 hanesi, telefon numaranızın sondan birkaç rakamını, e-posta adreslerinin tamamı, ev adreslerinin tamamı, gerçek isimlerinin tamamı, gibi kişisel bilgileri görebiliyorsunuz. Aynı şekilde sizin bilgileriniz de başka kullanıcılar tarafından’da görünüyor.

Steam‘den gelen açıklamaya göre, sizin hesabınız üzerinden herhangi bir harcama yapılmış olamaz. Yaşanan bu talihsiz olayda steam biraz batırdı.

steam

 

Öneriniz nedir ?

Yaşanan bu aksaklıktan ötürü kötü niyetli kişiler tarafından bu olay kullanılacaktır. Sosyal medya üzerinden bu olay abartılacaktır ve sizi oltalama(fishing) yöntemi ile hacklemeye çalışacaklardır. Sosyal medyada bu konu ile ilgili herhangi bir linke tıklamayınız.

Ekstre güvenlik önlemi olarak’ta steam üzerindenki eposta adresinizi ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 

KAYNAK : http://hwp.com.tr/steam-hacklendi-mi-64528

Yorumunu Bırak